Lietuvos totorių muziejus Subartonių k., Varėnos raj. 15 metų garsina totorių paveldą, tradicinė totorių šventė “Kurban Bairam”

08/01/2020

Varėnos rajono totorių draugija kartu su asociacija "Totoriškas skonis" šeštadienį visus sukvietė į tradicinę totorių šventę "Kurban Bairam" Subartonių kaimo bendruomenės namuose.  

Kurban bairam (Aukojimo) šventė yra viena didžiausių ir seniausių Lietuvos totorių tradicinių švenčių švenčiama Lietuvoje. Atlikus šventinę bendruomeninę maldą mečetėse, totoriai atlieka gyvulio aukojimo apeigas. O paaukota mėsa tradiciškai padalinama šeimos nariams ir kaimynams, o iš likusios dalies gaminami tradiciniai patiekalai, kuriais yra vaišinami bendruomenės nariai ir jų svečiai. 

Renginys Subartonyse buvo pradėtas tradiciškai - Kauno mečetės imamas skaitė ištraukas iš šv. Korano. Po to visiems susirinkusiems buvo sakomi bendruomenių pirmininkų ar jų atstovų šventiniai sveikinimai bei rodoma vaikų meninė programa: recituojamos šv. Korano ištraukos (Lietuvoje veikia net dvi religinės savaitgalinės mokyklos vaikams), atlikta totorių daina a capela būdu (totorių folkloro ansamblis "Ilsu"). Buvo pristatyta Varėnos rajono totorių draugijos pirmininkės L. Gaidukevičienės totorių kulinarinio paveldo knygelė "15 metų totorių koldūnai garsina Subartonių kraštą ... ir ne tik..." . Po knygelės pristatymo čia pat vietoje vyko pagamintų totoriškų tradicinių patiekalų degustacija. Patiekalus gamino ir visus nemokamai vaišino Asociacijos "Totoriškas skonis" vadovas p. T. Kuznecovas ir jos nariai. Tai buvo tikras totoriškas skonis: gausiai prikrauti stalai, gardūs patiekalai ir sklindanti žmonių šiluma. Taip pat labai išsamiai ir moksliškai totorių tradicijas pristatė Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausybės Tautinių bendrijų tarybos narė docentė dr. G. Miškinienė. Ji visiems priminė, kad Lietuvos totorių muziejus buvo įkurtas privačiomis lėšomis, nuosavame name. Ir jau 15 metų gyvuoja Varėnos rajono totorių draugija, kurios gyvavimo metu buvo išleistos net trys totorių kulinarinio paveldo knygelės.